Doradztwo w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji - Doradztwo DEKRA

Wdrożenie ISO 27001 pomoże twojej firmie w bezpiecznym przetwarzaniu informacji i realizacji celów biznesowych. Doradzimy ci, jak to zrobić dobrze!

System zarządzania bezpieczeństwem informacji

Bezpieczeństwo informacji to temat ważny dla każdego przedsiębiorstwa, urzędu, szkoły, czy jednostki ochrony zdrowia. Niezależnie od branży, wielkości i rodzaju działalności, organizacja jest administratorem różnych informacji, często także danych osobowych, które wymagają specjalnej ochrony. W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorstwo gromadzi, udostępnia i przetwarza te dane. W związku z rosnącymi zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem danych oraz z ich przetwarzaniem wyznaczone zostały normy i zasady określające procesy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Definiuje je norma ISO 27001. Wdrożenie odpowiednich standardów zarządzania bezpieczeństwem informacji pozwala zminimalizować straty, wynikające z wycieku danych lub z wykorzystania ich w sposób niezgodny z intencją.

Inwestujesz coraz więcej w nowoczesne zabezpieczenia? To nie wszystko. Częstym problemem związanym z wyciekiem danych jest brak odpowiedniej wiedzy, wypracowanych procedur i mechanizmów ochrony przed zagrożeniami oraz rosnąca migracja pracowników między konkurującymi firmami. Dlatego tak ważne jest, aby twoja organizacja już dziś wdrożyła kompleksowy system zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI).

Korzyści z wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji:

  • Zyskasz pewność, że dane firmy i jej kontrahentów są właściwie chronione.
  • Zminimalizujesz ryzyko wykorzystania informacji niezgodnie z intencją.
  • Znacząco ograniczysz ryzyko ujawnienia informacji osobom niepowołanym wewnątrz firmy i poza nią.

Co to jest ISO 27001 (ISO/IEC 27001)?

Podstawowym standardem, który określa wymagania dla wdrożenia, utrzymania i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji jest ISO 27001 (pełna nazwa: ISO/IEC 27001:2022 Informatyka - Techniki bezpieczeństwa - Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji - Wymagania).

Międzynarodowa norma ISO/IEC 27001 definiuje kierunek działania, odpowiedzialności, praktyki, procedury, procesy i zabezpieczenia, dzięki którym organizacja zapewni sobie i wszystkim zainteresowanym stronom zachowanie:

  • poufności informacji (informacje nie są dostępne ani ujawniane nieuprawnionym osobom, podmiotom lub procesom);
  • integralności informacji (dane i informacje są autentyczne, dokładne i kompletne);
  • dostępności informacji (dane i informacje są dostępne i możliwe do użycia na życzenie przez uprawniony podmiot lub proces).

Uprawnione jednostki certyfikacyjne przeprowadzają oceny zgodności systemu zarządzania (audyty) wg wytycznych normy ISO 27001. Jeśli wynik audytu jest pomyślny, oceniana firma otrzymuje certyfikat ISO 27001.

Normy związane z bezpieczeństwem informacji

W zakresie bezpieczeństwa informacji wyróżnia się całą rodzinę norm ISO, w tym m.in.: ISO 27002, ISO 27005, ISO 31001, ISO 22301. Organizacje, które chcą wdrożyć skuteczny i efektywny system zarządzania bezpieczeństwem informacji, powinny sięgnąć po normę ISO/IEC 27002:2022 Bezpieczeństwo informacji, cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności - Kontrola bezpieczeństwa informacji. Zawiera ona szczegółowy opis oraz wytyczne i dobre praktyki, stanowiąc swoisty przewodnik po wdrożeniu ISO 27001. Wszystkie ww. normy opracowuje międzynarodowa organizacja International Organization for Standardization (ISO). W Polsce za tłumaczenie i wydawanie norm ISO odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny (PKN).

Wdrożenie ISO 27001 w organizacji

Celem wdrożenia ISO 27001 jest umożliwienie bezpiecznego przetwarzania informacji przez twoją firmę i realizacji jej celów biznesowych. Poprawnie działający system zarządzania bezpieczeństwem informacji ułatwia również zabezpieczenie ciągłości działania organizacji oraz zapobieganie i minimalizowanie ewentualnych strat. System SZBI możesz wdrożyć na 3 sposoby. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nich (lub na ich kombinację), musisz określić zasoby finansowe, osobowe i czas, jakie możesz przeznaczyć na ten projekt.

1. Doradztwo ISO 27001 - wdrożenie przez firmę doradczą

Wsparcie doświadczonego zespołu doradców zapewnia spełnienie wszystkich wymagań normy ISO 27001. Ten sposób polecamy przedsiębiorstwom i instytucjom, które chcą szybko i sprawnie wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji. Nakład pracy i czasu pracowników oraz kadry kierowniczej firmy jest ograniczony do niezbędnego minimum. Ryzyko popełnienia błędów wdrożeniowych jest w tym przypadku bardzo małe. Za powodzenie wdrożenia odpowiada firma konsultingowa oraz najwyższe kierownictwo i osoba prowadząca projekt w firmie. DEKRA Polska świadczy usługi doradcze i wdrożeniowe. Gwarantujemy, że nasi doradcy mają aktualną wiedzę oraz doświadczenie. Zdobyli je, pracując w różnych organizacjach i branżach, a do każdego projektu podchodzą indywidualnie i z zaangażowaniem. POROZMAWIAJ Z NAMI I POZNAJ OFERTĘ DEKRA

2. Samodzielne wdrożenie systemu zarządzania ISO 27001

Ta metoda wymaga dużego zaangażowania pracowników, którzy muszą samodzielnie zrozumieć zapisy normy i przełożyć je na konkretne rozwiązania we własnej organizacji. Powszechnie uważana jest za najtańszą (brak zewnętrznego konsultanta), jednak wiąże się z dużym obciążeniem pracowników, a więc z kosztami wewnętrznymi. Praktyka pokazuje, że system wdrażany w ten sposób zwykle wymaga licznych korekt. W rezultacie wydłuża się czas trwania projektu. Podnosi się poziom stresu u pracowników, którzy nie są pewni, czy przyjęte rozwiązania są właściwe i czy zostaną pozytywnie ocenione przez jednostkę certyfikującą. W tym zakresie firma doradcza oferująca usługi konsultingowe może być lepszym i szybszym rozwiązaniem.

3. Szkolenia w zakresie wdrożenia ISO 27001 - wdrożenie z wykorzystaniem zewnętrznych szkoleń

Zaletą tego rozwiązania jest szybkie zapoznanie zespołu z normą ISO. Pracownicy, którzy odpowiadają za wdrożenie, mogą uzyskać od trenera wyjaśnienia dotyczące poprawnej interpretacji jej wytycznych. Jeśli szkolenie prowadzi ekspert-praktyk, korzystna jest wymiana doświadczeń i poznanie dobrych praktyk, czy przykładów błędów wdrożeniowych, które popełniły inne - podobne do twojej - organizacje. Teoretycznie zwiększa to zaangażowanie zespołu w proces budowy systemu. Trener pomoże wam zrozumieć zasady funkcjonowania systemu zarządzania, przedstawi możliwe sposoby rozwiązania występujących problemów, lecz nie zaproponuje konkretnych rozwiązań. To zadanie należy do kierownictwa i osób prowadzących projekt, które najlepiej znają potrzeby, możliwości i kulturę organizacyjną firmy. DEKRA Polska współpracuje wyłącznie z trenerami, którzy mają doświadczenie praktyczne, na bieżąco aktualizują swoją wiedzę oraz umiejętnie przekazują ją uczestnikom naszych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa informacji.

'Proces wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji' Wdrożenie i doskonalenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z modelem PDCA (Deminga). Źródło: opracowanie własne
CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?